ZBLIŻAJĄ SIĘ WYBORY DO IZB ROLNICZYCH
Izba Rolnicza to samorząd reprezentujący interesy wszystkich rolników, będący ogniwem pomiędzy rolnikami a instytucjami decydującymi o kształcie polskiego rolnictwa. W dniu 31 maja 2019 roku upływa obecna kadencja samorządu rolniczego, w związku z czym Krajowa Rada Izb Rolniczych Uchwałą Nr 2/2019 z dnia 25 lutego 2019 r. zarządziła przeprowadzenie w całym kraju wyborów do walnych zgromadzeń izb rolniczych, w tym do walnego zgromadzenia Śląskiej Izby Rolniczej na kolejną kadencję. Data wyborów została wyznaczona na dzień 28 lipca 2019 roku.
Wybory do walnego Zgromadzenia Śląskiej Izby Rolniczej są dwustopniowe:
-
w pierwszym etapie, spośród osób kandydujących, które otrzymają największą ilość ważnie oddanych głosów, w powiatach ziemskich zostanie powołana Rada Powiatowa Śląskiej Izby Rolniczej,
-
w drugim etapie Rada Powiatowa Śląskiej Izby Rolniczej na pierwszym posiedzeniu w głosowaniu tajnym wybierze Przewodniczącego Rady Powiatowej, który z mocy prawa stanie się członkiem walnego Zgromadzenia oraz delegata do Walnego Zgromadzenia. Następnie Walne Zgromadzenie wybierze Zarząd i Komisję Rewizyjną Śląskiej Izby Rolniczej.
W gminach, w których powierzchnia użytków rolnych nie przekracza 4 tys. ha (okręg jednomandatowy), do Rady Powiatowej Śląskiej Izby Rolniczej wybiera się jednego członka, w gminach posiadających powyżej 4 tys. ha (okręg dwumandatowy) wybiera się dwóch członków. W okręgu wyborczym stanowiącym obszar miasta na prawach powiatu wybiera się jednego przedstawiciela.
Członkami samorządu rolniczego z mocy prawa są podatnicy podatku rolnego, czyli osoby fizyczne i prawne, będące właścicielami, posiadaczami samoistnymi, użytkownikami wieczystymi lub posiadaczami gospodarstwa rolnego, tj. obszaru gruntów sklasyfikowanych w ewidencji gruntów i budynków jako użytki rolne, z wyjątkiem gruntów zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej innej niż działalność rolnicza, o łącznej powierzchni przekraczającej 1 ha lub 1 ha przeliczeniowy. Posiadacze gruntów rolnych o powierzchni do 1 ha lub do 1 ha przeliczeniowego nie mieszczą się w definicji podatnika podatku rolnego i tym samym nie są z mocy prawa członkami samorządu rolniczego.
Na terenie Miasta i Gminy Siewierz rolnicy będą wybierać dwóch reprezentantów, którzy będą działać na rzecz swojego środowiska.
Wzory dokumentów wyborczych oraz bieżące informacje związane z wyborami do Izb Rolniczych będą publikowane na oficjalnej stronie internetowej gminy pod adresem: archiwum.siewierz.pl w zakładce „Wybory do Izb Rolniczych”. Wzory dokumentów znajdują się również na stronie internetowej Śląskiej Izby Rolniczej pod adresem: www.sir-katowice.pl Zachęcamy uprawnionych rolników z terenu Gminy Siewierz do aktywnego uczestnictwa w wyborach i zadecydowania, kto będzie reprezentował interesy tej ważnej grupy zawodowej i jaki kształt będzie miał rolniczy samorząd w kolejnej kadencji.