W dniu 17 listopada 2007 roku, w NZOZ Polmed s.c. przy ul. Żwirki i Wigury 33 w Siewierzu odbył się Dzień Edukacji, w ramach programu Listopad Miesiącem Walki z Cukrzycą. Akcja cieszyła się sporym zainteresowaniem. Miło było nam gościć wszystkich przybyłych, a w szczególności Burmistrza Miasta i Gminy Siewierz Zdzisława Banasia.
O godzinie 10.00 Pani dr n. med. Grażyna Rzepecka przedstawiła wykład, z którego można było się dowiedzieć czym jest cukrzyca, jak się ją rozpoznaje i leczy oraz jak zapobiegać powikłaniom występującym w jej przebiegu. Wszystkie te informacje były skierowane nie tylko do pacjentów, ale także do osób niemających bezpośredniego kontaktu z cukrzycą, co zostało przyjęte z dużym entuzjazmem. Następnie pielęgniarka edukacyjna Pani mgr Lilla Welzel wytłumaczyła zasady podawania insuliny, pomiaru glikemii oraz samokontroli leczenia przez pacjenta. Po wykładach każda z przybyłych osób mogła sprawdzić swoje BMI (Body Mass Index) czyli wskaźnik masy ciała do wzrostu, poziom glikemii i hemoglobiny glikowanej, a także ciśnienie tętnicze krwi.
Porad medycznych udzielali lekarze specjaliści Mariola Rabsztyn-Lebensztejn oraz Janusz Kobiela z WSS nr 5 im. Św. Barbary w Sosnowcu.
Na stoiskach firmowych Novo Nordisk Pharma Sp. z.o.o., Polfa Tarchomin s.a, Bioton s.a. oraz Sanofi Aventis Sp. z.o.o. można było otrzymać pomocne wydawnictwa dotyczące cukrzycy, stosowanych w jej leczeniu preparatów lub dzienniczki samokontroli leczenia dla pacjentów, a także przydatne i pomysłowe gadżety.
W czasie akcji zostało przebadanych 21 osób. Wśród nich wykryto 2 nowe przypadki cukrzycy co stanowi 10% z badanej grupy. Osoby te zostały skierowane do poradni diabetologicznej. Ponadto wykryto u osób badanych czynniki ryzyka cukrzycy: u 5 osób nadciśnienie tętnicze, u 5 osób nadwagę (BMI 25 – 30), u 5 osób otyłość (BMI 30 – 40).
W poradni diabetologicznej w naszej przychodni zarejestrowanych jest 257 osób chorych na cukrzycę. Z powikłaniami cukrzycy:
· po zawale mięśnia sercowego, 64 osoby,
· po porażeniu mózgowym 28 osób,
· z uszkodzeniem nerek 55 osób,
· ze znacznym uszkodzeniem wzroku 44 osoby,
· ze stopą cukrzycową 17 osób.
Na pewno nie są to wszyscy chorzy z naszej gminy cierpiący na tę chorobę. Część z nich jest leczona w Poradniach Lekarza Rodzinnego lub w innych Poradniach Diabetologicznych, ale już na podstawie przeprowadzonych badań wynika, że waga problemu jest ogromna i będzie coraz większa.
Mamy nadzieję, że Dzień Edukacji zorganizowany w naszej przychodni dzięki zaangażowaniu Pani dr n. med. Grażyny Rzepeckiej oraz ww. firm farmaceutycznych dał Państwu możliwość pogłębienia wiedzy na temat cukrzycy oraz pozwolił zaznajomić się z możliwościami jej leczenia.
lek. med. Aleksandra Rodak
lek. med. Lidia Maltazar-Czerczak