5 października w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Siewierzu odbyła się uroczysta Sesja Rady Miejskiej w Siewierzu poświęcona Jubileuszowi 50-lecia odzyskania praw miejskich przez Miasto Siewierz.
Na zaproszenie Burmistrza Miasta i Gminy Siewierz Zdzisława Banasia oraz Przewodniczącej Rady Miejskiej w Siewierzu Barbary Bochenek na uroczystość przybyli: Małgorzata Handzlik Posłanka do Parlamentu Europejskiego, Posłowie na Sejm RP: Anna Nemś, Jarosław Pięta, Witold Klepacz, Waldemar Andzel i Marek Balt, przedstawiciel Posła do Parlamentu Europejskiego Adama Gierka – Ireneusz Łęczek oraz Dyrektor Biura Senatora RP Zbigniewa Meresa Janusz Żakowski, Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Śląskiego Piotr Kurpios, Radny Sejmiku Województwa Śląskiego Marian Gajda, Starosta Będziński Krzysztof Malczewski, Radna Powiatu Będzińskiego Monika Pawłowska, Członek Zarządu Powiatu Zawierciańskiego Rafał Porc, Prezydent Miasta Zawiercie Ryszard Mach, Zastępca Burmistrza Miasta Czeladź Jakub Szurdyga, Burmistrz Miasta Poręba Marek Śliwa, Wójt Gminy Mierzęcice Grzegorz Podlejski, Wójt Gminy Psary Tomasz Sadłoń, Pełnomocnik Prezydenta Miasta Dąbrowa Górnicza Marcin Bazylak, Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Siewierz Dariusz Waluszczyk, Ks. Jan Lubieniecki Proboszcz Parafii p.w. św. Macieja Apostoła w Siewierzu, Komendant Komendy Powiatowej Policji w Będzinie Cezary Garczarczyk oraz Komendant Komisariatu Policji w Siewierzu Arkadiusz Miśta, radni i sołtysi, przedstawiciele organizacji społecznych i kulturalnych, dyrektorzy jednostek organizacyjnych, zakładów pracy, mieszkańcy gminy Siewierz.
Na wstępie, przybyłych na sesję gości powitała Przewodnicząca Rady Miejskiej w Siewierzu Barbara Bochenek, po czym głos zabrał Burmistrz Zdzisław Banaś, który przedstawił dzieje Siewierza i zmiany zachodzące w mieście na przestrzeni 50 lat. Zebrani z zainteresowaniem oglądali archiwalne zdjęcia i z uznaniem spoglądali na poczynione inwestycje, które zmieniły Siewierz w miasto nowoczesne i prężnie rozwijające się, atrakcyjne zarówno dla mieszkańców, jak i odwiedzających go turystów.
Kolejnym punktem programu było wręczenie Odznak Honorowych „Za Zasługi dla Województwa Śląskiego”, którą otrzymała Gmina Siewierz (złota odznaka) oraz mieszkańcy:
Jan Bańka (złota odznaka) – mieszkaniec Brudzowic, jest długoletnim działaczem społecznym, związanym szczególnie ze środowiskiem rolniczym. Swoją aktywność społecznikowską rozpoczął w szeregach Związku Młodzieży Wiejskiej. Przez lata działalności społecznej dał się poznać jako człowiek życzliwy, żyjący problemami wsi i jej mieszkańców, otwarty na konstruktywne rozwiązywanie problemów.
Swoje zainteresowania i pasje rozwijał sprawując przez kilka lat funkcję sołtysa Sołectwa Brudzowice. W 2000 roku wraz z trójką sołtysów z terenu Gminy Siewierz Pan Jan Bańka założył Stowarzyszenie Sołtysów i Członków Rad Sołeckich Powiatu Będzińskiego, w którym do chwili obecnej pełni funkcję prezesa. W latach 2001 – 2006 pełnił także funkcję wiceprzewodniczącego Stowarzyszenia Sołtysów Województwa Śląskiego. Jest członkiem Towarzystwa Społeczno – Kulturalnego „Niwy” w Brudzowicach i członkiem wspierającym Stowarzyszenia Autorów Polskich Oddział w Będzinie.
Działalność społeczna na coraz szerszą skalę, zawsze żywe zainteresowanie problemami wsi i jej mieszkańców, znalazły swoje odzwierciedlenie również w funkcji radnego Rady Miejskiej w Siewierzu, którą Pan Jan Bańka sprawuje nieprzerwanie od roku 2002.
Przy niewątpliwym wsparciu Pana Jana Bańki doszło do reaktywowania Klubu Sportowego „Niwy” w Brudzowicach. Zajmuje się też organizacją integracyjnych festynów ludowych, współorganizowaniem – z Agencją Rozwoju i Modernizacji Rolnictwa szkoleń z zakresu wykorzystania funduszy unijnych, pomaga rolnikom przy wypełnianiu wniosków o dopłaty bezpośrednie, zawsze chętnie służy pomocą i doradą. W przeszłości organizował pomoc charytatywną dla powodzian z gminy Kalwaria Zebrzydowska oraz dla poszkodowanych w pożarze w Brudzowicach.
Działając na rzecz ludzi starszych doprowadził do powołania Koła Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Brudzowicach, pomagał przy tworzeniu Stowarzyszenia Sołtysów w sąsiedniej gminie Koziegłowy. To tylko przykłady najważniejszych osiągnięć i wielokierunkowych działań Pana Jana Bańki nie tylko w gminie Siewierz ale i na szerszym forum oraz zarys postawy życiowej i bogatego dorobku, który zasługuje na wyróżnienie.
Eugenia Kosteczka (srebrna odznaka) mieszkanka Siewierza, wieloletnia społeczna działaczka ruchu emeryckiego w naszej gminie. Przewodząc dużej grupie emerytów i rencistów, swoją konsekwentną działalnością i wielkim zaangażowaniem doprowadziła do skupienia kilkuset członków tego środowiska i do powołania w Siewierzu Zarządu Oddziału Rejonowego Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów. Prężna działalność tej organizacji oraz skupionych w niej animatorów i twórców lokalnej kultury jest znana i podziwiana nie tylko lokalnie, ale również na szerszym forum, tworząc bardzo pozytywny obraz kultury naszej „Małej Ojczyzny”. W pracy na rzecz środowiska lokalnego od wielu lat Pani Eugenia Kosteczka podejmuje szereg ciekawych inicjatyw i przedsięwzięć o charakterze kulturalno-oświatowym, rekreacyjnym, krajoznawczym. Z jej inicjatywy Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów przystępuje do konkursów dla organizacji pozarządowych na realizację zadań z zakresu organizacji życia kulturalnego środowiska ludzi starszych i niepełnosprawnych mieszkańców Gminy Siewierz. Profesjonalnie przygotowane oferty zyskują pozytywne oceny, dzięki czemu osoby skupione w Związku korzystają z różnych form spędzania czasu wolnego, aktywnie uczestniczą w życiu gminy. Pani Eugenia Kosteczka nie ustaje w inspirowaniu środowiska emeryckiego do aktywności, do korzystania z bogatej oferty życia kulturalnego, do włączania się w życie wspólnoty samorządowej. Z jej inicjatywy powstał Zespół wokalny „Ale Babki” oraz grupa teatralna. Realizuje również zadania w sferze opieki i pomocy socjalnej dla najbardziej potrzebujących w środowisku ludzi starszych i chorych. Obdarzona dużym szacunkiem i zaufaniem społecznym, jest stale gotowa na nowe wyzwania. Dotychczasowe działania i niewątpliwe zasługi dla wprowadzenia ożywienia w środowisku ludzi starszych, zapobiegania wykluczeniu społecznemu i podejmowania różnych form aktywności w środowisku zasługują na duże uznanie.
Magdalena Oleksik (srebrna odznaka) – wieloletnia pracownica Urzędu Miasta i Gminy Siewierz, aktywna działaczka OSP. W trakcie zatrudnienia realizowała zadania związane z obronnością i obroną cywilną, zajmowała się ochroną informacji niejawnych. Przez wiele lat angażowała się również w ochronę przeciwpożarową gminy. Dzięki zaangażowaniu w codzienną pracę i należytemu wypełnianiu swoich obowiązków służbowych, w sposób nie budzący wątpliwości przyczyniała się do prawidłowego i bezpiecznego funkcjonowania naszej wspólnoty samorządowej. Rzetelnie realizowała wyznaczone zadania w dziedzinie obrony cywilnej i świadczeń na rzecz obronności kraju, dała się poznać jako osoba kompetentna, dbająca o doskonalenie metod pracy, stale podnosząca swoje umiejętności. Pani Magdalena Oleksik od wielu lat angażuje się w działalność związaną z ochroną przeciwpożarową. Wstąpiła do Ochotniczej Straży Pożarnej w Siewierzu w 1991 r. Aktywnie współpracuje z jednostkami OSP, działającymi na naszym terenie, żywo interesuje się tą ważną dziedziną życia, służy pomocą i wsparciem podczas akcji gaśniczych oraz przy załatwianiu spraw organizacyjnych z zakresu działalności jednostek straży pożarnych. Angażuje się społecznie do wielu zadań, nakładanych na jednostki OSP. Uczestniczyła w działaniach przy usuwaniu klęsk żywiołowych, które miały miejsce w Gminie Siewierz w latach 1997 – 2002. Zawsze gotowa i chętna do pomocy nie tylko podczas akcji ratowniczych ale również podczas innych zdarzeń losowych, cieszy się dużym uznaniem w lokalnym środowisku. Jest również wieloletnim i sprawdzonym współorganizatorem eliminacji miejsko-gminnych do Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej, uroczystości strażackich, kościelnych, oraz zawodów sportowo-pożarniczych. Całokształt działalności i aktywności społecznej Pani Magdaleny Oleksik składa się na obraz osoby mocno zaangażowanej w realizację zadań, mających wpływ na poziom bezpieczeństwa mieszkańców gminy oraz bezinteresownie działającej na rzecz i dla dobra społeczności lokalnej.
Alojzy Kołodziejczyk (srebrna odznaka) Siewierza, silnie związany z miastem i gminą. Pasjonat i dokumentalista, od wielu lat z ogromnym oddaniem gromadzi dokumenty i pamiątki świadczące o bogatej przeszłości ziemi siewierskiej. Poszukuje i gromadzi cenne informacje, ciekawostki i zdjęcia z historii Siewierza. Jego kroniki, albumy i fotografie są bogatym źródłem wiedzy na temat dalszej i bliższej przeszłości oraz współczesności naszego regionu oraz życia jego mieszkańców. Poprzez dotychczasową działalność dowiódł swojego bezinteresownego zaangażowania i ogromnego przywiązania do wartości historycznych regionu. Jest członkiem organizacji Orderu św. Stanisława w Polsce, posiada tytuł Komandora – Kawalera. W latach 1984 – 1988 pełnił funkcję radnego Rady Miejskiej w Siewierzu. Był również członkiem Zarządu Towarzystwa Miłośników Ziemi Siewierskiej, a także współorganizatorem Izby Regionalnej w Siewierzu, która dała podwaliny pod utworzenie Izby Tradycji i Kultury Dawnej w Siewierzu. Wchodził w skład Obywatelskiego Komitetu Odbudowy Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego w Siewierzu, brał udział w pracach Rady Wydawniczej przy opracowywaniu książki Stanisława Korusiewicza pt. „Dzieje Księstwa Siewierskiego i Siewierza do roku 1900”. Uczestniczył w pracach kolegium redagującego Katolicki Dwumiesięcznik Katolicki „Nasza Parafia”, służąc bogatą i różnorodną wiedzą. Pan Alojzy Kołodziejczyk bardzo chętnie angażuje się w życie publiczne Miasta i Gminy Siewierz, zawsze jest blisko najważniejszych wydarzeń historycznych, regionalnych i kulturalnych, które utrwala w swoich kronikach. Współpracuje również z Miejsko-Gminną Biblioteką Publiczną w Siewierzu. Aktywność społeczna Pana Alojzego Kołodziejczyka, szczególne zamiłowanie do historii i przeszłości oraz dokumentowanie najważniejszych wydarzeń, dają obraz człowieka zaangażowanego w życie regionu i którego działalność przyczynia się w niewątpliwy sposób do promocji ziemi siewierskiej i do utrwalania naszej historycznej spuścizny.
Wnioskowanie przez Burmistrza Zdzisława Banasia o przyznanie odznak oraz ich wręczenie było formą podziękowania za duże zaangażowanie w życie społeczne i kulturalne Miasta i Gminy Siewierz, wielogodzinną społeczną pracę i czas poświęcony miastu i jego mieszkańcom. Nagrodzeni nie kryli wzruszenia, a zaproszenie goście w swych przemówieniach nie szczędzili gratulacji i słów uznania, zarówno dla nagrodzonych, jak i samego gospodarza Miasta i Gminy Siewierz Burmistrza Zdzisława Banasia.
Oficjalną część sesji zakończyło wręczenie nagród laureatom konkursu „Siewierz miastem przemian” zorganizowanego przez siewierską książnicę z okazji 50-lecia odzyskania przez Siewierz praw miejskich. Celem konkursu było wzbudzenie zainteresowania historią i współczesnością regionu oraz rozwijanie i pogłębianie wiedzy o dorobku, literaturze i kulturze swojej „Małej Ojczyzny”. Konkurs został skierowany do uczniów klas pierwszych Gimnazjów z terenu Miasta i Gminy Siewierz, zainteresowanych historią i dniem współczesnym Siewierza.
W finale rywalizowały między sobą dwuosobowe zespoły z poszczególnych klas gimnazjalnych, których zadaniem było poprawne rozwiązanie krzyżówki oraz testu ze znajomości dziejów Siewierza w latach 1962-2012.
Po podliczeniu punktacji za poszczególne etapy konkursu, spośród rywalizujących ze sobą drużyn wyłoniono następujących laureatów:
-
I miejsce otrzymała drużyna w składzie: Wiktoria Smal i Klaudia Łabuś pod opieką Pani Grażyny Kocot, reprezentujące Gimnazjum w Brudzowicach,
-
II miejsce otrzymała drużyna w składzie: Sylwia Świtoń i Zuzanna Rzepecka pod opieką Pani Małgorzaty Kopij, reprezentujące Gimnazjum w Siewierzu,
-
III miejsce otrzymała drużyna w składzie: Weronika Domagała i Patryk Filipczyk przygotowywani przez Panią Urszulę Warmuz, reprezentujący Gimnazjum w Wojkowicach Kościelnych.
Po zakończeniu oficjalnej części obchodów Jubileuszu 50-lecia odzyskania praw miejskich przez Miasto Siewierz, uczestnicy tego wyjątkowego święta mogli wysłuchać koncertu zespołu „Clipsy”, podziwiać wystawę poświęconą dziejom Siewierza i skosztować siewierskiej kuchni specjalnie przygotowanej na jubileuszowe popołudnie.
|